معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم: برگزاری هفته پژوهش و فناوری باید مبتنی بر رویکرد دانش‌بنیان باشد

۱۲ آبان ۱۳۹۵ | ۱۰:۰۲ کد : ۲۰۶۱ اخبار
تعداد بازدید:۲۱۹
دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: برگزاری هفته پژوهش و فناوری باید مبتنی بر رویکرد دانش‌بنیان باشد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر احمدی در نشست استانی ستاد ملی هفته پژوهش و ...
 معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم: برگزاری هفته پژوهش و فناوری باید مبتنی بر رویکرد دانش‌بنیان باشد
دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: برگزاری هفته پژوهش و فناوری باید مبتنی بر رویکرد دانش‌بنیان باشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر احمدی در نشست استانی ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری که با حضور رئیس مرکز مطالعات راهبردی و آموزشی وزارت کشور و نمایندگان استانداری های سراسر کشور در محل این وزارتخانه برگزار شد با اشاره به بحث مدیریت‌های استانی تصریح کرد: در حال حاضر شاهد هماهنگی مطلوبی بین دو وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و کشور هستیم و اعتقاد راسخ داریم اگر دانشگاه‌ها صرفا خودشان درگیر مسئله پژوهش شوند، در استان و  منطقه اثرگذاری و فراگیری مطلوبی نخواهند داشت.
وی افزود: در استان‌ها با حضور و هماهنگی مدیران عالی استان‌ها و با همکاری وزارت کشور شاهد فراگیر شدن و توسعه یافتن مسئله پژوهش و فناوری شده‌ایم.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با بیان اینکه انجام پژوهش منحصر به دانشگاه نیست افزود: تحقیقات و پژوهش در استان‌ها باید عملیاتی شود و مدیریت استان باید بر مبنای پژوهش و همکاری با مراکز تحقیقاتی و پژوهشی باشد که خوشبختانه در بسیاری از استان‌ها، شاهد تقویت این نوع فرهنگ و نگرش هستیم.
وی با اشاره به توجه ویژه وزارت کشور به امر پژوهش و فناوری اظهار داشت: استانداری‌ها در هماهنگی، حمایت مالی، مدیریتی و درگیر کردن همه دستگاه‌های اجرایی و اجزای مدیریتی استان، ایفای نقش می‌کنند.
دکتر احمدی بر لزوم فرهنگ‌سازی مقوله پژوهش و فناوری در جامعه دانشگاهی، اداری و اجرایی کشور تأکید کرد و گفت: برای تعمیق فرهنگ پژوهش و فناوری نیاز به برنامه‌ریزی، پیگیری اجرایی و زمینه‌سازی تداوم آن در جامعه هستیم.
وی با اشاره به نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فن بازار جمهوری اسلامی ایران، افزود: در تلاشیم تا نیاز دستگاه‌های اجرایی کشور احصاء و ارائه شود و یکی از فعالیت‌های اساسی این است که در کنار دستاوردهای تحقیقاتی و پژوهشی در هفته پژوهش و فناوری، غرفه‌ای برای دریافت تقاضا و نیازهای کشور  تشکیل شود.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم بر ضرورت تشویق جامعه جوان کشورمان برای سوق به حوزه‌های پژوهش و فناوری تأکید کرد و افزود: باید تسهیلاتی فراهم شود تا استادان، معلمان، پژوهشگران، دانش‌آموزان، صنعتگران و فناوران به شرکت در برنامه‌های این هفته تشویق شوند و از طریق برگزاری مسابقات، برپایی فضای نشاط و رقابت در میان جوانان انگیزه‌های لازم ایجاد شود.
دکتر احمدی به برگزاری جشنواره عکس و کاریکاتور درخصوص هفته پژوهش و فناوری در سال گذشته اشاره کرد و افزود: تلاش می‌کنیم در سال جاری نیز جشنواره فیلم کوتاه ترویج فرهنگ پژوهش و فناوری و مستندسازی به این بخش اضافه شود، زیرا نیاز به ترویج فرهنگ پژوهش و فناوری از طریق هنر احساس می‌شود.